Povinná četba v náboženství... To jako really?

7. května 2016 v 15:32 | Keyka |  Recenze
aneb

Proč spolu před svatbou nebydlet a nespat?

od pana Martina Kvapilíka

Je tomu už pár týdnů od té hodiny náboženství, kdy nám otec zadal povinnou četbu. Ohlas ve třídě byl samozřejmě negativní, jak jinak v naší převážně ateistické třídě plné rebelů. Ohromná spousta lidí začala v té chvíli kafrat. Já jsem taky nebyla kdovíjak nadšená, ale nakonec mě kniha i zajímala, i když převážně z toho důvodu, abych znala postoj moderního křesťanství k vcelku zajímavému tématu. K sexu...


Mno proč spolu nespat? Na tuto otázku jsem v knize opravdu odpověď dostala, a tak by se kniha mohla považovat za úspěšnou. Co je tedy na knize dobré? Pan Kvapilík dobře argumentuje nejen z náboženského hlediska. Souhlasím s ním, že jestli chceme aby byl vztah kvalitní a aby vydržel, musíme na něm pracovat. Souhlasím, že ve vztahu nic není zadarmo. Souhlasím, že lásku musíme dávat, abychom ji zase dostali. Ale v knize se objevovaly věci, s nimiž nesouhlasím.

Tak zaprvé… Proč vážený pan Kvapilík vůbec uvádět do knihy ty odborné biologické údaje? Psal tam něco o buňkách a jejich počtu, autonomii atd. Ano, opravdu trochu dokazují, jak je tělo složité, ale copak si to někdo vůbec dovede představit? A navíc mám takové tušení, že naprostá většina čtenářů tuto část přeskakuje.

Další bod je uvádění rytířů jako příkladu ctností a ušlechtilosti. Vskutku by mne zajímalo kolik toho pak Kvapilík ví o středověku. Je sice možné, že ochraňovali chudé, věřili v Boha a neustále mysleli na svou milou a kvůli ní se zříkali sexu s krásnými saracénskými zajatkyněmi... Samozřejmě rytířské myšlenky a kodex byl skvělý, ale jak to bylo doopravdy? Život ve středověku nebyl lehký a já si upřímně myslím, že i rytíři loupili a možná nejen to...

Mikrochimérismus… Dobře, přiznávám, že něco takového může existovat, ale jen u opravdových těhotenství? Jaký je důkaz pro to, že něco takového probíhá při pouhém sexu? Dejme tomu, že by dítě mohlo mít díky tomuto jevu rozmanitější genetickou výbavu, ale proč by to mělo být špatně? Jak tím ohrožujeme dítě? Omlouvám se, ale tato teorie mi přijde naprosto scestná a vůbec jí nerozumím, ani tomu proč ji uváděl autor. Odvažuji si vzkázat panu Kvapilíkovi, ať si hledí svého řemesla a nestrká nos do biologie, které zcela evidentně nerozumí.

Musím přiznat, že příběh o Onanovi mě pobavil. Onan sice neonanoval, ale zato nechtěl mít děti se svojí ženou, tak jeho semeno padalo na zem a za to ho stihl trest, umřel... Nejspíše šlo o první přerušovaný sex v historii, takový důležitý mezník, jen škoda, že jeho příběh skončil tak tragicky. Co ale vůbec nechápu je proč musel kvůli tomu umřít? Není náhodou svobodné rozhodnutí každého z nás, zda budeme chtít děti nebo ne? Copak je Bůh tak krutý? Za mě je tohle ale naprostá blbost.

Další věc, jež pan Kvapilík v knize uvádí, je že Adam nejdříve Evě nedal ani jméno. Říkal jí muženo do té chvíli než je Bůh vyhnal z ráje a on si uvědomil, že mu Eva bude rodit děti. Jenže... jestliže Adam dřív Evu považoval jen za služebnici, dokud si neuvědomil, že to má být matka jeho dětí, je tím tedy řečeno, že jsou ženy dobré jen na rození dětí a posluhování. Není to zaostalé? Rozumím, že v době, kdy byla Bible napsaná to lidem dávalo smysl, ale dnes bych to raději nevytahovala a rozhodně něčím takovým neargumentovala zrovna v knížce pro mladistvé této generace. Kde je v tomto případě nějaké rovnocennost?

Co se týče názorů pana Kvapilíka na otázku rozchodů, mohu jen říci, že nesouhlasím. Mé stanovisko je takové, že nerozumím tomu, proč by se někdo, komu to ve vztahu klape, ale spí spolu, měl s tím druhým rozejít. Taková blbost… Proč by to nemohlo takovému páru vyjít? A navíc, rozejít se formou dopisu? To jako vážně? Autor používá argumenty jako, že při osobním kontaktu dojde k přílišným emocím a přemlouvání. Víte, pane Kvapilíku, jak tomuto říkám já? Zbabělost, tak to nazývám. To značí neschopnost ustát své názory a rozhodnutí proti druhému při rozhovoru s očí do očí.


Celkově jsem tedy s knihou více nesouhlasila, než souhlasila a to i přestože se v ní nacházely některé dobré názory a možná i rady... Možná...
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama